CAFIB standardhoz kapcsolódó magyarázatok

                                                               22 - Mellső rész, vállak.                                              

Vissza (Alsó vonal.)                                                                                                  Következő (Lábak.)


Eredeti szöveg:

"A vállat két egyforma hosszúságú csont alkotja, a lapocka és a felkarcsont. A lapocka a vízszintessel 45 fokos szöget zár be, a felkarcsonttal pedig 90 fokosat.  A lapocka és a felkarcsont kapcsolódása alkotja a vállízületet, melynek a szegycsont csúcsának magasságában kell lennie, de valamivel a mögött. Ideális felépítés esetén a váll kitölti a martól a szegycsontig terjedő teret, a váll csúcsának pedig éppen e távolság közepén kell lennie."


Megjegyzés:

"A vállat két egyforma hosszúságú csont alkotja, a lapocka és a felkarcsont."

"A lapocka a vízszintessel 45 fokos szöget zár be, a felkarcsonttal pedig 90 fokosat."

"A lapocka és a felkarcsont kapcsolódása alkotja a vállízületet, melynek a szegycsont csúcsának magasságában kell lennie, de valamivel a mögött."

"Ideális felépítés esetén a váll kitölti a martól a szegycsontig terjedő teret, a váll csúcsának pedig éppen e távolság közepén kell lennie."


Normál vállszögelésnél (balra) a felkarcsont hossza megegyezik a lapocka hosszával.

Túlszögelt váll esetén (középen) a felkarcsont a lapockánál hosszabb és íve kifejezett.

Meredek váll esetén (jobbra) viszont rövidebb a lapocka, és csaknem egyenes a felkarcsont.

Jó vállszögelésnél a lapocka és a felkar tengelye, valamint a lapockacsúcstól a könyökhöz húzott egyenes egyenlőszárú derékszögű háromszöget alkot, melynek csúcsa a vállizület. A lapocka forgástengelyén át bocsátott függőleges egyenes felezi a mellső mancsot.