CAFIB standardhoz kapcsolódó magyarázatok

                                                               7 - Fej.                                              

Vissza (Mozgás (lépés, ügetés, vágta).)                                                               Következő (Koponya)


Eredeti szöveg:

"Brachiofaláris, nagy, nehéz. Oldalról nézve a fang hossza gyakorlatilag azonos a koponya hosszával; jó mélységű; kiemelkedő nyakszirt; nagy és lelógó fülek; alacsony homlokeresz (stop). Elölről nézve széles, erőteljes és ívelt fanggal, az oldalain is enyhén ívelt."


Megjegyzés:

 

A "brachiofaláris" jelentése pusztán annyi, hogy "aránytalanul/abnormálisan szélesedő". Jelen esetben az értendő alatta, hogy - ahogyan a képen a fehér vonalak is jelzik - a Fila feje, jobban mondva annak koponyai része nem végig egyforma széles, hanem elől keskenyebb, mint hátrafelé haladva.

 

 

 

 

 

 

 

Úgy is megfogalmazhatjuk ugyanezt, hogy a többé-kevésbé körte alakú fej körvonalai leginkább egyfajta trapézalakba foglalhatók.

 

 

 

 

 

 

Fila

 

 

Szóval: "Brachiofaláris, nagy, nehéz."

 

 

 

 

 

 

 

 

"Oldalról nézve a fang (AB szakasz) hossza gyakorlatilag azonos a koponya hosszával (BC szakasz)."

 

 

"Jó mélységű." Mármint a fang jó mélységű, azaz az A szakasz (a fang mélysége) megközelíti annak hosszát (B szakasz), de azt nem éri el.

 

 

 

 

 

 

 

"Kiemelkedő nyakszirt."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Nagy és lelógó fülek."

 

 

 

 

 

 

 

 A nagy, V-alakú fülek lóghatnak simán...

 

 

 

 

 

... illetve lehetnek enyhén hátrahúzottak, így láttatva belsejüket.

 

 

 

 

 

"Alacsony homlokeresz (stop)."

Szemből nézve gyakorlatilag nem létezik.

 

 

 

 

Oldalról nézve a stop alacsony, ferde és a szemöldökívek alkotják.

 

 

 

 

 

 

 

 

"Elölről nézve széles, erőteljes és ívelt fanggal."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Az oldalain is enyhén ívelt."

 


Hasonlítsuk most össze a jelenlegi egzotikus filák atípusos fejét az eredeti standard szerinti Filák fejével.

 

A fenti képen látható kutya feje nyilvánvalóan ellentmond a standard követelményeinek: az ajkak mélysége valószínűleg akár kétszer olyan mély, mint amilyennek lennie kellene, vagyis kétszer olyan mély, mint a fang hossza. Az ajkak formája abszurd módon atípusos. A standard szerint a fang alsó vonala „csaknem párhuzamos a felsővel”. A mi esetünkben az ajak az orrcsontra merőlegesen ereszkedik lefelé, egészen a tövéig.

Hasonlítsuk most össze ezzel egy eredeti Fila szuka, Zumba de Parnapuan ideálisnak tekinthető fejét az alábbi képen.

 

 Vagy vessünk egy pillantást az alábbi képre.

 

A képen egy igazi, eredeti típusú, 2007-ben született Fila látható. Hasonlítsuk most össze ezt a Parnapuan kutya korábbi, az 1950-es évekből származó fényképével. Figyeljük meg, hogy a tulajdonságok évtizedek múlva is változatlanul megőrződtek, azonos méretűek az ajkak, élénk, figyelmes a tekintet. Az ajkak alakja párhuzamos a fanggal, gyakorlatilag egészen az állkapocs tövéig, az alsó ajkak pedig nem lógnak le túlságosan, így erősítve meg az elszánt és gőgös arckifejezést. A szemek nem fulladnak ráncokba, ami lehetővé teszi az eredeti Filára olyannyira jellemző éles pillantás felszínen tartását.

 

Hasonlítsuk most össze a fenti bal oldali képet a jobbra mellette lévővel.

A bal oldali egyed fejének elemzésekor fontos egyidejűleg megfigyelni a teljes mellkasi részt is. A fej egyértelműen és jól látható módon magán viseli a nápolyi masztiff arckifejezését, amit tovább erősít az alacsony és zömök típust sugalló mellkasi felépítés is. Az ajakvonal önmagában is felér egy vádirattal. Az ajkak túl nagyok, tökéletes fordított „V”-alakot formáznak, szöges ellentétben a Fila brasileiro standardban megkívántakkal. A stop magas, hirtelen, hangsúlyos, ami egyértelműen nagyon súlyos hiba, amint azt a standard is kimondja. De nem is kell sokat mondani, a kép önmagáért beszél.

A fenti jobb oldali kép tisztán mutatja a filapolitano (Fila + nápolyi masztiff keresztezés) és az eredeti standard szerinti Fila brasileiro közti különbséget. Az arckifejezés komoly, de anélkül, hogy álmos, unott, „súlyos” lenne, az ajkak kisebbek, és fordított „U”-alakot formálnak, amint azt a fajtastandard megköveteli. A fej körte alakú, és megfelel a standardnak, és nem mutatja magas stop jelét sem.

Figyeljünk meg most még két eredeti Fila fejet, egyet elölnézetből, és egyet oldalnézetből, hogy jobban összehasonlíthassuk, és fokozottabban szemléltethessük a jellegzetességeiket.

Az elölnézeti eredeti Filán mindig felfedezhetők a körteformájú körvonalak, a molosszoid típusú, nagy, vastag, V-alakú fülek, a fang és a koponya közti átmenet nem mutathat semmiféle lépcsőt, vagy emelkedőt, a felső ajkak nagyon helyesen közepes mélységűek, és fordított „U”-alakúak, az arckifejezés komoly, de soha nem unott vagy álmos.

Az eredeti Fila másik, inkább oldalnézeti képe azt mutatja, milyennek kell lennie a fangnak, illetve az ajkak helyzetének és formájának, ha az állat szája nyitva van, illetve ezen is jól látható a stop hiánya. Az ajakvonal követi az orrcsontot, vagyis azzal párhuzamosan fut, és soha nem arra merőlegesen ereszkedik le.


Láttuk tehát már, hogy milyen ne legyen a fej, és milyen lenne a kívánatos. Az alábbi fényképgyűjtemény minden idők 60 legjobb Fila-fejét mutatja be.