CAFIB standardhoz kapcsolódó magyarázatok

                                                               6 - Mozgás (lépés, ügetés, vágta).                                              

Vissza (Idegrendszer)                                                                                                    Következő (Fej)


Eredeti szöveg:

"Mozgás, lépés: Térölelő, rugalmas és ritmikus lépések, ám ugyanakkor láthatóan súlyosak is, egy nagymacska mozgására emlékeztetnek. Lépés közben a fejének a hátvonala magasságában vagy annál lejjebb kell lennie. Lépés közben a fő jellemzője az, hogy a Fila először a teste egyik oldali két lábát mozdítja meg, majd a szemközti lábait, tökéletes tevejárásban. Ennek eredményeként a mellkas és a csípő felváltva oldalra lendülnek, amit feltartása esetén a farok még jobban kihangsúlyoz.

Ügetés: Könnyed, lágy, rugalmas, térölelő és erőteljes.


Vágta: Erőteljes és egy ilyen méretű és súlyú kutyához képest meglepően gyors.


A Fila lépés közbeni mozgása nyilvánvalóvá teszi, hogy lábaiban és gerincoszlopában lazák az izületek, ami a fajta jellegzetessége. Ennek eredményeként a Fila még vágta közben is hirtelen és gyors irányváltoztatásra képes."


Megjegyzések:

Lépés:

"Térölelő, rugalmas és ritmikus lépések, ám ugyanakkor láthatóan súlyosak is, egy nagymacska mozgására emlékeztetnek."

"Lépés közben a fejének a hátvonala magasságában vagy annál lejjebb kell lennie."

Fila

"Lépés közben a fő jellemzője az, hogy a Fila először a teste egyik oldali két lábát mozdítja meg, majd a szemközti lábait, tökéletes tevejárásban."

Fent: tevejárás vagy poroszkálás fázisai, az azonos oldali első és hátsó lábak egyszerre mozdulnak. A poroszkálás az egyik legenergiatakarékosabb járásmód, és a Filának szüksége is volt erre, hiszen naponta akár 50 km-t is megtettek egykor.

"Ennek eredményeként a mellkas és a csípő felváltva oldalra lendülnek, amit feltartása esetén a farok még jobban kihangsúlyoz."

Fent: A poroszkálás fázisai. A felülnézeti képen a sötét pontok az éppen mozgatott lábakat, a világos pontok az éppen terhelt lábakat, míg a nyilak a test dőlésének irányát jelölik.


Ügetés: "Könnyed, lágy, rugalmas, térölelő és erőteljes."

A fenti videón előbb a lassú poroszkálás, majd a gyors poroszkálás, végül az ügetés látható, előbb normál tempóban, majd lassítva visszajátszva. Figyeljük meg, hogy ügetéskor megváltozik a lábak használata: a kutya az ellenoldali mellső és hátsó lábaira helyezi felváltva a testsúlyát.


Vágta: "Erőteljes és egy ilyen méretű és súlyú kutyához képest meglepően gyors."

"A Fila lépés közbeni mozgása nyilvánvalóvá teszi, hogy lábaiban és gerincoszlopában lazák az izületek, ami a fajta jellegzetessége. Ennek eredményeként a Fila még vágta közben is hirtelen és gyors irányváltoztatásra képes."

Megjegyzés:

Ez jó esetben valóban így van, a fajta jellegzetessége a laza izületek megléte, aminek következtében rendkívül gyors irány- és tempóváltásokra képes, minden további nélkül U-alakba fordulva egyhelyben (és stabilan!) megáll, hátrafordulva és fejével a fara fölött átnyúlva az ellenkező oldalra (!) átmar. Vágta közben képes egyszerre "két nyomvonalon" haladni, azaz a mellső, illetve a hátsó két lába két párhuzamos egyenessel jelöli ki a haladási irányt, a kutya gerincvonala tehát haladás közben nem feltétlenül párhuzamos a menetiránnyal, vagyis "oldalazva, rézsútosan" is képes haladni, aminek igazi jelentősége a ledöntésnél van, amikor is a támadás célja nem felugorva, két lábra felállva elkapni az ellenséget, hanem rézsútos testtartással elszaladva mellette, a farával ledönteni azt a lábáról. A Fila, testének lendületét kihasználva igen nagy erőt képes így közvetíteni, egy hozzá hasonló méretű célpontot (kutyát, disznót, stb.) simán ledönt a lábáról, embernek akár a térde is eltörhet ilyenkor!

A Fila jellegzetes mozgását biztosító igen laza izületek tehát jó szolgálatot tesznek az állatnak a haladás, a vadászat vagy harc közben, ugyanakkor számos probléma forrásai is lehetnek a mindennapi életben. A nagy testsúly gyors mozgás közbeni hirtelen és gyakori áthelyezése úgynevezett sportsérülésekhez (ínszakadáshoz, szalagszakadáshoz) vezethet, amelyek csak költséges műtéttel hozhatók helyre.