CAFIB standardhoz kapcsolódó magyarázatok

                                                               3 - Alak.                                                    

Vissza (Általános megjelenés)                                                               Következő (Temperamentum)


Eredeti szöveg:

"Masszív, téglalap formátumú, de harmonikus, jól kiegyensúlyozott és szimmetrikus. A kifejezett másodlagos nemi jellegek első pillantásra megkülönböztetik a szukákat a kanoktól."


Megjegyzések:

Fent egy típusos Fila alak körvonala látható. Figyeljük meg a masszív, mégis laza, kecses alakot, az enyhén téglalap alakú, harmonikus testformát, a kiegyensúlyozott testarányokat, a fajtára jellemző szimmetriát! A testhossz kb. 10%-kal nagyobb a testmagasságnál, a könyökízület a mellkas alsó vonalának magasságában található, a testmagasság felénél. A mellkas mélysége és hossza meghaladja az ágyék mélységét és hosszát, a far magassága pedig enyhén meghaladja a mar magasságát. Az arckoponya/agykoponya arány nagyjából 1:1, a fang hosszabb annak mélységénél. Kan kutyáról lévén szó, a has enyhén felhúzott. Az egész harmonikus benyomást kelt.

Most nézzük meg a következőket:

A fenti képen a Nápolyi masztiff Fila brasileiróra kifejtett hatása figyelhető meg. Figyeljük meg a nagyon zömök, rövid vonalakkal határolt formát, a megrövidült lábakat, a mélyebb mellkast, a homorú felső vonalat, aminek következménye a magas és lapos far, valamint a magas faroktűzés! A farok rövid, hajlamos felkunkorodva a hátra hajlani. Az alsó vonal ellentétes íveken fut, a mellkasnál homorú (a mellkas alsó íve függőágy-szerű), a hasnál pedig domború (felhúzott). A fülek magasan tűzöttek, a stopot a homlokcsont alkotja és a homlokon magas. A pofa mélysége megegyezik vagy nagyobb annak hosszánál.

 

A fenti képen a német doggal történt keresztezés eredménye látható: szögletes forma, hosszú vonalak, hosszú lábak, hosszú nyak, a torkon ritkán vagy alig van toroklebernyeg. A rövid szegycsont miatt az alsó vonal átlósan emelkedik (heringmell). Nagyon nagy az ágyéklebernyeg, még kanoknál is. Szögelletlen far, vékony farok. Nyitott, feltartott, pont a nyak alatt elhelyezkedő vállak. Nem túl mély fej. Sima és lapos koponya, kis "stop", keskeny és vékony, magasan tűzött fülek. Hosszú pofa, amelynek az alsó vonala párhuzamos a felsővel.

 

 

A Fila + angol masztiff fenti képen látható keverékére az óriási méret és többnyire szögletes forma jellemző. A hát egyenes, a mar sokszor magasabb a farnál. A fülek kicsik, „V”-alakúak, vékonyak, magasan (gyakorlatilag a koponyavonal tetején) tűzöttek. A homlok gömbölyű, hirtelen "stop", amit a homlokcsont alkot. Kissé kiálló nyakszirt. A pofa hossza fele a koponya hosszának (1:2). A tövénél mély, de a végén kevésbé mély, ahol is a felsőajak nem annyira mély. A mellső vonal derékszöget alkot a felső vonallal, és függőleges. Előre is hajolhat a tétre harapás, vagy kisebb fokú előreharapás miatt. Hangsúlyos áll, ami miatt a mellső vonal ívelt.

 

 

A fenti képen az úgynevezett törpe-Fila látható. Rövidlábú, nagytestű, ennélfogva diszharmonikus, lapos állat. A törzs általában a magasság 110%-ánál hosszabb, egyes esetekben jóval hosszabb. Az ajánlott és a hivatalos FCI fajtastandardban le is írt testhossz 10%-kal hosszabb a marmagasságnál. Egyes esetekben ezeknek a kutyáknak a magassága egyre ritkábban éri el a fajta számára meghatározott minimális testmagasságot, ami Fila kanok esetén 65 cm, még kívánatosabb azonban a 70 cm-es magasság. Ne feledje, hogy a minimális testmagasságnál kisebb magasság kizáró ok a fajtánál! A külső diszharmonikus, a rövid lábak és a hatalmas mellkas kombinációja miatt a mozgás nehézkes. A fej is csaknem mindig atípusos, a koponyaív ugyanis lesüllyedt. A Fila standard ívelt felső koponyaívet ír elő: "Oldalról nézve enyhe ívet mutat a fang tövétől kezdve a kiemelkedő nyakszirtig." A Fiát egy fontos részlet jellemzi a molosszoid kategóriában: a rövid koponya.

 

A következőkben figyeljük meg az egyes főbb, keresztezésre utaló alakváltozatokat (fekete) a Fila (piros) kívánatos körvonalaira vetítve, ha adott testhosszhoz (törzshosszhoz) viszonyítunk:

 

Fent: Fila + német dog

Fent: Fila + nápolyi masztiff

Fent: Fila + angol masztiff

Fent: Törpe változat